W rankingu największych mleczarni świata według przychodów z działalności mleczarskiej za ostatnie dostępne pełne lata obrotowe prowadzi Lactalis z Francji. To najbardziej porównywalne kryterium dla globalnej branży mleczarskiej, ponieważ pozwala zestawić duże grupy przetwórcze działające w różnych segmentach: od mleka płynnego i serów po składniki mleczne, masło, jogurty i produkty dla gastronomii. Zestawienie ma zasięg światowy, ale jego główne ograniczenie polega na tym, że nie wszystkie firmy publikują identycznie zdefiniowane przychody segmentu mleczarskiego i część grup stosuje różne lata obrotowe. Tam, gdzie spółki raportują w walutach lokalnych, wartości w tabeli podano w mld USD po ujednoliceniu na potrzeby rankingu.
Jak powstał ranking największych mleczarni świata?
Przedmiotem rankingu są przedsiębiorstwa i spółdzielnie mleczarskie, a nie marki, pojedyncze zakłady czy całe konglomeraty spożywcze. Kryterium jest przychód z działalności mleczarskiej, ponieważ dla największych firm mlecznych to najczęściej stosowany i najlepiej udokumentowany miernik skali biznesu. Ranking obejmuje grupy, których podstawową działalnością jest skup mleka, przetwórstwo mleczarskie i sprzedaż produktów mlecznych lub składników mlecznych.
Podstawą były przede wszystkim raporty roczne i sprawozdania finansowe firm, oficjalne materiały relacji inwestorskich oraz porównawcze zestawienia branżowe Rabobank „Global Dairy Top 20”, które od lat porządkują światowy sektor mleczarski według porównywalnej metodologii. Dla większości pozycji wykorzystano dane za rok obrotowy zakończony w 2023 r. lub za rok 2023/2024, zależnie od kalendarza sprawozdawczego spółki. Jeżeli firma raportowała w euro, dolarach nowozelandzkich, juanach, jenach lub koronach duńskich, wartości zostały przeliczone do USD według jednolitego podejścia stosowanego w branżowych porównaniach dla danego zestawienia.
Do rankingu nie włączono firm, dla których brak wiarygodnych i porównywalnych danych segmentowych albo gdzie działalność mleczarska jest tylko częścią większego, słabo wydzielonego biznesu spożywczego. Zestawienie nie mierzy jakości produktów, rentowności ani wolumenu skupu mleka. Pokazuje wyłącznie skalę przychodową największych firm mleczarskich świata.
Największe mleczarnie świata – ranking
| Miejsce | Firma, kraj, zakład albo organizacja | Siedziba lub lokalizacja | Wynik | Rok lub okres danych | Źródło i ważna uwaga |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lactalis | Laval, Francja | ok. 30,3 mld USD przychodów | rok obrotowy 2023 | Rabobank 2024; wartość przeliczona do USD, grupa prywatna |
| 2 | Nestlé, segment dairy | Vevey, Szwajcaria | ok. 28,8 mld USD przychodów | 2023 | Rabobank 2024 na bazie działalności mleczarskiej; nie chodzi o cały koncern |
| 3 | Danone | Paryż, Francja | ok. 28,3 mld USD przychodów | 2023 | Rabobank 2024; duża część sprzedaży pochodzi z nabiału świeżego i żywienia specjalistycznego |
| 4 | Dairy Farmers of America | Kansas City, USA | ok. 24,5 mld USD przychodów | rok finansowy 2023 | DFA i Rabobank 2024; spółdzielnia mleczarska |
| 5 | Yili Group | Hohhot, Chiny | ok. 18,7 mld USD przychodów | 2023 | sprawozdanie roczne i Rabobank 2024; wartość po przeliczeniu z CNY |
| 6 | Fonterra | Auckland, Nowa Zelandia | ok. 16,7 mld USD przychodów | rok obrotowy zakończony 31.07.2024 | raport roczny Fonterra; spółdzielnia, silna ekspozycja na handel składnikami mlecznymi |
| 7 | Mengniu Dairy | Hohhot, Chiny | ok. 13,7 mld USD przychodów | 2023 | sprawozdanie roczne i Rabobank 2024; wartość po przeliczeniu z CNY |
| 8 | FrieslandCampina | Amersfoort, Niderlandy | ok. 13,4 mld USD przychodów | 2023 | raport roczny 2023 i Rabobank 2024; spółdzielnia mleczarska |
| 9 | Arla Foods | Viby J, Dania | ok. 13,0 mld USD przychodów | 2023 | raport roczny 2023 i Rabobank 2024; wartość po przeliczeniu z DKK |
| 10 | Saputo | Montreal, Kanada | ok. 12,6 mld USD przychodów | rok obrotowy zakończony 31.03.2024 | raport roczny 2024 i Rabobank 2024; wartość po przeliczeniu z CAD |
Liderzy światowego rynku mleczarskiego
Lactalis
Lactalis z siedzibą w Laval we Francji zajmuje 1. miejsce w rankingu z przychodami rzędu około 30,3 mld USD za 2023 r. To grupa skoncentrowana na nabiale w bardzo szerokim ujęciu: od mleka i śmietany po sery, masło, jogurty oraz produkty dla gastronomii i przemysłu spożywczego.
Pozycję firmy buduje skala geograficzna i długofalowa strategia przejęć. W portfelu znajdują się znane marki serów i produktów świeżych, a grupa działa w licznych krajach Europy, obu Ameryk, Azji i Afryki. W praktyce Lactalis jest przykładem mleczarni, która zbudowała globalne przywództwo nie na jednym segmencie, lecz na szerokim, zdywersyfikowanym portfolio.
Nestlé, segment dairy
Nestlé zajmuje 2. miejsce, ale trzeba od razu doprecyzować metodologię: ranking dotyczy wyłącznie działalności mleczarskiej koncernu, a nie całych przychodów grupy. Wartość około 28,8 mld USD pokazuje, jak ważny pozostaje nabiał w strukturze sprzedaży firmy, mimo że Nestlé jest znacznie bardziej zdywersyfikowane niż typowe mleczarnie.
Silna pozycja wynika z obecności w mleku modyfikowanym, odżywkach, napojach mlecznych, deserach i produktach kulinarnych. To jeden z najlepszych przykładów, dlaczego w rankingach branżowych trzeba oddzielać całe koncerny spożywcze od ich segmentów mleczarskich.
Danone
Danone z Francji uplasował się na 3. miejscu z przychodami około 28,3 mld USD. Grupa od lat należy do najważniejszych światowych producentów jogurtów, deserów mlecznych i napojów fermentowanych, a jednocześnie ma dużą ekspozycję na żywienie niemowląt i żywienie medyczne.
W praktyce siła Danone wynika z połączenia skali przemysłowej z mocnymi markami konsumenckimi. Firma jest szczególnie mocna tam, gdzie nabiał jest produktem markowym o wysokiej częstotliwości zakupowej, a nie tylko surowcem lub składnikiem dla przemysłu.
Dairy Farmers of America
Dairy Farmers of America, czyli DFA, zajmuje 4. miejsce z wynikiem około 24,5 mld USD. To jedna z największych spółdzielni mleczarskich świata i zarazem kluczowy podmiot amerykańskiego sektora skupu i przerobu mleka.
Znaczenie DFA wykracza poza sprzedaż detaliczną. Spółdzielnia odgrywa dużą rolę w łańcuchu dostaw mleka surowego, składników mlecznych, serów i produktów foodservice. Wysoka pozycja pokazuje, że model spółdzielczy nadal może funkcjonować na skali porównywalnej z największymi prywatnymi grupami mleczarskimi.
Yili Group
Chińska Yili Group zajmuje 5. pozycję z przychodami około 18,7 mld USD. To największy gracz mleczarski w Chinach pod względem skali sprzedaży i jeden z najważniejszych azjatyckich producentów mleka UHT, jogurtów, lodów oraz odżywek.
Wysoka pozycja Yili odzwierciedla znaczenie rynku chińskiego, gdzie sektor mleczarski urósł wraz ze wzrostem dochodów, urbanizacji i popytu na markowane produkty paczkowane. Yili to również przykład firmy, która łączy silny rynek krajowy z rosnącą aktywnością międzynarodową.
Fonterra
Fonterra z Nowej Zelandii zajmuje 6. miejsce z przychodami około 16,7 mld USD za rok obrotowy zakończony 31 lipca 2024 r. To największa spółdzielnia mleczarska na półkuli południowej i jeden z najważniejszych eksporterów składników mlecznych na świecie.
Model biznesowy Fonterry jest bardziej surowcowo-przemysłowy niż detaliczny. Duża część przychodów wiąże się z proszkami mlecznymi, tłuszczami mlecznymi i składnikami dla innych producentów żywności. Dlatego pozycja firmy na rynku światowym jest silnie związana z handlem międzynarodowym i wahaniami cen produktów mlecznych.
Mengniu Dairy
Mengniu Dairy, druga wielka grupa z Chin w pierwszej dziesiątce, zajmuje 7. miejsce z przychodami około 13,7 mld USD. Firma jest szczególnie mocna w mleku płynnym, napojach mlecznych i fermentowanych produktach chłodzonych.
Obecność dwóch chińskich firm w światowej czołówce pokazuje zmianę geograficznego układu sił w branży. Jeszcze kilkanaście lat temu ranking był wyraźnie bardziej euroatlantycki. Dziś Chiny stały się nie tylko potężnym rynkiem zbytu, ale też miejscem budowy firm o naprawdę globalnej skali.
FrieslandCampina
FrieslandCampina z Niderlandów plasuje się na 8. miejscu z przychodami około 13,4 mld USD. To duża spółdzielnia mleczarska działająca zarówno w produktach konsumenckich, jak i w składnikach dla przemysłu spożywczego oraz żywieniu specjalistycznym.
Jej przewagą jest połączenie mocnej bazy surowcowej w Europie z wysokomarżowymi segmentami, takimi jak składniki funkcjonalne i żywienie dzieci. Z punktu widzenia przemysłu spożywczego to ważny przykład firmy, która nie opiera skali wyłącznie na mleku płynnym i serach.
Arla Foods
Arla Foods z Danii zajmuje 9. miejsce z wynikiem około 13,0 mld USD. To kolejna duża europejska spółdzielnia, bardzo silna w mleku, maśle, serach i nabiale świeżym, a zarazem obecna na wielu rynkach eksportowych.
Pozycję Arli wspiera rozpoznawalne portfolio marek oraz relatywnie duża zdolność do sprzedaży produktów o wyższej wartości dodanej. Firma jest jednym z najważniejszych przykładów sukcesu transgranicznej konsolidacji w europejskim mleczarstwie.
Saputo
Kanadyjskie Saputo zamyka pierwszą dziesiątkę z przychodami około 12,6 mld USD za rok obrotowy zakończony 31 marca 2024 r. Grupa jest szczególnie mocna w serach i produktach chłodzonych, a jej działalność obejmuje Kanadę, USA, Australię, Argentynę i Wielką Brytanię.
Wysoka pozycja Saputo to w dużej mierze efekt konsekwentnych przejęć. Firma przez lata budowała skalę przez akwizycje i integrację zakładów w kilku regionach świata, co dobrze pokazuje, że w przemyśle mleczarskim rozmiar przedsiębiorstwa jest często bezpośrednio związany z konsolidacją rynku.
Najważniejsze wnioski i struktura rynku
Pierwszy wniosek dotyczy koncentracji. Dziesięć największych mleczarni świata to firmy o przychodach liczonych w dziesiątkach miliardów dolarów, a przewaga skali ma ogromne znaczenie przy zakupie surowca, logistyce chłodniczej, eksporcie i finansowaniu inwestycji. Branża mleczarska pozostaje rozdrobniona na poziomie gospodarstw, ale silnie skoncentrowana na poziomie przetwórstwa.
Drugi wniosek to dominacja Europy, Ameryki Północnej i Chin. W pierwszej dziesiątce widać mocne pozycje Francji, Niderlandów, Danii, USA, Kanady i Chin. To odzwierciedla zarówno tradycję mleczarską, jak i siłę rynków konsumenckich oraz kapitał potrzebny do budowy globalnych sieci przetwórczych.
Trzeci wniosek dotyczy znaczenia spółdzielni. Dairy Farmers of America, Fonterra, FrieslandCampina i Arla Foods pokazują, że model należący do producentów mleka nadal jest jednym z fundamentów światowego mleczarstwa. W tej branży spółdzielnie nie są marginesem, lecz centralnym elementem rynku.
Czwarty wniosek wiąże się z różnicą modeli biznesowych. Część liderów, jak Lactalis czy Danone, jest bardzo mocna w markowych produktach konsumenckich. Inni, jak Fonterra, mają większą ekspozycję na składniki i handel B2B. Sam poziom przychodów nie mówi więc wszystkiego o strukturze marż, ryzyku surowcowym i zależności od eksportu.
Piąty wniosek to rola przejęć i konsolidacji. Wiele największych firm mleczarskich rosło przede wszystkim przez akwizycje, a nie wyłącznie organicznie. To ważna cecha całego sektora: skala jest potrzebna, by lepiej amortyzować wahania cen mleka surowego, energii, pasz, opakowań i transportu.
Ograniczenia i różnice w danych
Najważniejszym ograniczeniem rankingu jest niepełna jednolitość raportowania. Część firm podaje wprost przychody grupy mleczarskiej, a część wymaga wyodrębnienia segmentu dairy z większego koncernu. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw takich jak Nestlé, gdzie działalność mleczarska stanowi tylko część szerokiego portfela spożywczego.
Drugim ograniczeniem są różne lata obrotowe. Fonterra raportuje według roku zakończonego 31 lipca 2024 r., Saputo według roku do 31 marca 2024 r., a wiele firm europejskich według roku kalendarzowego 2023. Oznacza to, że ranking jest porównywalny kierunkowo, ale nie idealnie synchroniczny.
Trzeci problem to waluty. Firmy raportują w EUR, USD, CNY, NZD, CAD czy DKK, dlatego wartości w tabeli zostały ujednolicone do USD. Przy dużych wahaniach kursów pozycje w rankingu mogą się nieco zmieniać nawet bez istotnej zmiany biznesowej w walucie lokalnej.
Wreszcie, przychód nie jest miarą produkcji fizycznej. Firma o dużym udziale składników przemysłowych może mieć inny profil cenowy niż producent markowych jogurtów czy żywności dla niemowląt. Dlatego ranking największych mleczarni świata według przychodów nie powinien być mylony z rankingiem największych skupujących mleko, największych producentów sera czy największych eksporterów proszków mlecznych.
FAQ
Która mleczarnia jest największa na świecie?
Według przychodów z działalności mleczarskiej za 2023 r. największą mleczarnią świata jest Lactalis z Francji, z wynikiem około 30,3 mld USD.
Czy Nestlé można uznać za mleczarnię?
Tak, ale tylko w ujęciu segmentowym. Nestlé jest szerokim koncernem spożywczym, dlatego w rankingach branżowych powinno się uwzględniać wyłącznie jego działalność mleczarską, a nie całe przychody grupy.
Dlaczego w czołówce są spółdzielnie mleczarskie?
Bo branża mleczarska historycznie rozwijała się wokół wspólnego skupu i przetwórstwa mleka od wielu gospodarstw. Duże spółdzielnie, takie jak DFA, Fonterra, FrieslandCampina czy Arla, potrafią działać na skali porównywalnej z prywatnymi koncernami.
Czy ranking według przychodów pokazuje, kto produkuje najwięcej mleka?
Nie. Przychód mierzy wartość sprzedaży, a nie fizyczny wolumen produkcji lub skupu mleka. Firmy o podobnych przychodach mogą znacząco różnić się strukturą produktów, cenami i udziałem sprzedaży detalicznej.
Dlaczego w rankingu są dwie duże firmy z Chin?
To efekt skali rynku chińskiego i wzrostu konsumpcji nabiału w ostatnich dekadach. Yili i Mengniu zbudowały bardzo duże biznesy oparte na silnej obecności krajowej, a następnie zwiększały znaczenie także poza Chinami.
Czy to ranking największych zakładów mleczarskich?
Nie. To ranking największych firm i grup mleczarskich świata według przychodów. Pojedyncze zakłady, fabryki czy mleczarnie produkcyjne wymagałyby osobnego zestawienia opartego na innym mierniku, na przykład zdolności przerobowej lub wielkości skupu mleka.

